UZMAN EKİBİMİZ

Video Galeri

Video Galeri

uzman ekibimiz

Gözde Nalbantoğlu

Uzman Psikolog

Selin Oburoğlu

Klinik Psikolog

Selin Oburoğlu - DoktorTakvimi.com
Evliliğimde Nasıl Mutlu Olurum? | Uzman Psikolog Gözde Nalbantoğlu
  • media.blog.imagelinktitleformat


Evliliğimde Nasıl Mutlu Olurum?

İnsan hayatına ilişkin en önemli kurumlardan biri olan evlilik, birçok bilim dalının araştırma konusu olmuştur. Mutlu ve uyumlu bir evlilik, insan ruh ve beden sağlığı için önemli bir yerde olduğundan evlilikte mutluluk, evlilikte iletişim ve iletişimi sürdürebilme gibi kavramlar pek çok araştırmaya temel oluşturmuştur.

Tüm toplumlarda “evlilik” aile kurumunun temeli olması bakımından evrensel bir kavram olarak benimsenmektedir. Evlilik kararı alarak ortak bir yaşama başlayan eşler bu süreçte olumlu-olumsuz çeşitli deneyimler yaşamaktadır.

            Evlilik, iletişim ve etkileşim süreci olmakla birlikte aynı zamanda eşler arasında uyumun gerektiği bir birlikteliktir. Bu birliktelikte ilişkinin uyumu ve doyumu arttıkça evlilikteki mutluluk da aynı oranda artmaktadır.

Evlilikte sağlıklı bir iletişim kurmak ve bu ilişkiyi olumlu sürdürebilmek:

1.      Şeffaf Olun! Evliliklerde yaşanan en büyük problemlerden biri çiftlerin ilişkilerinde şeffaf olmamaları ve de duyguların net olarak paylaşmamasıdır. Sağlıklı bir evlilikte duyguların ya da düşüncelerin biriktirilmemesi, açıkça ifade edilmesi oldukça önemlidir.

2.      Duyguyu Anlamaya Çalışın: Evlilikte duyguyu paylaşmak yani “empati” yapmak ilişkiyi olumlu kılan en önemli faktörlerden biridir. Partnerinizin sadece söyledikleri değil, kimi zaman ses tonundan, kimi zamansa vücut dilinden ya da yüz ifadesinden onu anlamayı çalışınız.

3.      Sihirli Sözcükler Kullanın! Evlilikte yapılan yanlışlardan biri de “eşim zaten biliyor, söylememe ne gerek var” algısıdır. Ancak insanoğlunun var olma sürecinden bu yana hep sevgiye ihtiyaç duymaktadır. Bu yüzden de sevginin dili olan sihirli sözcükleri (seni seviyorum, benim için çok değerlisin…) kullanmakta cömert olmaktan çekinmemelisiniz.

4.      Net Olun, Rol Yapmayın! Bazı çiftler evliliklerinde oldukları gibi görünmekten, istek ve beğenilerini ifade etmekten kaçınırlar.  Ancak bu durum neticesinde eşler birbirlerini tanımakta ve birbirlerine uyum sağlamakta güçlük çekerler.

5.      Eleştirmeden İletişim Kurun: Evlilik kurumunda yapılan yanlışların bir diğeri de iletişim kurarken “eleştiri” yapmaktır. Eleştiriyle yapılan her iletişim maalesef ki eşler arasındaki anlaşmazlığı daha da yıkıcı bir hale getirmektedir. İşte bu yüzden evliliğinizde eleştiriden kaçınılmalı, “SEN …” le başlayan (sen de zaten hiçbir işi yapamıyorsun, sen çok dağınıksın…) hiçbir eleştiri cümlesi kurulmamalıdır.

6.      Hayalci Değil Gerçekçi Olun: Öncelikli olarak mükemmel ya da kusursuz bir evlilik yoktur. Hayal ettiğiniz ya da sanal ortamlarda görmüş olduğunuz pembe bir evliliğin gerçekleşme olasılığı araştırmalarda da görüldüğü üzere pek de mümkün değildir. Ancak evliliğinizde bir değişim istiyorsanız bunu birlikte değiştirmek için çaba harcamalısınız. Eşinizin tek taraflı değişmesini beklememelisiniz, onu olduğu gibi kabul etmelisiniz.

7.      Cinsel Yaşamınızı Canlı Tutunuz: Cinsellik eşler arasında sadece bedensel bir ihtiyaç değildir. Aksine evlilik uyumunu etkileyen ruhsal bir paylaşımdır. Cinsel yaşamınızdaki uyumsuzluklar diğer alanlara da yansıyacağından, eşlerin birbirlerinin cinsel istek ve beklentilerine duyarlı olunmalıdır.

8.      Destek Alın! Eşinizi çok sevmeniz ya da uyumlu bir çift olsanız da zaman zaman evliliğinizde içinden çıkamadığınız zor süreçlerin içinde olabilirsiniz. İşte bu durumda evliliğinize objektif bir şekilde yaklaşacak bir profesyonelden destek almanız evliliğiniz için faydalı olacaktır. Bu süreçte başvurulan evlilik terapilerinde eşlerin tek yönlü bakış açılarından çıkması, karşı tarafın duygu ve düşüncelerini anlaması sağlanır ve ortak paydada buluşulmasını sağlanır. Aynı zamanda evlilik terapisinde devamlı tartışılan ya da hiç konuşulmayan konular konuşulabilir hale gelir ve bir çözüme kavuşturulması amaçlanır.

Unutmayın ki mutlu bir evlilik için önce sağlıklı iletişim kurmak gerekir!

 

 

Gözde NALBANTOĞLU

Uzman Psikolog