Çocuk ve Ergenler için Psikolojik Danışmanlık

Hayatımızda ilişkilerimizde nasıl problemler yaşayıp bazen çıkmaza giriyorsak, aynı sorunları romantik ilişkilerimizde ya da evliliğimizde yaşamamız mümkündür. İşte tam da bu noktada çift ve aile için psikolojik danışmalık devreye girmektedir.

Çift ve Aile Danışmanlığı, çiftlerin ya da aile üyeleri arasındaki problemlere yönelik, değişim ve gelişimi sağlamak amacıyla verilen bir hizmettir. Bu danışmanlığın amacı, aile ya da çiftler arasındaki problemli süreçlere yönelik tüm çatışmaların ele alınarak, bireylerin sorunlarının çözülmesinde etkin bir şekilde katılımının sağlanmasıdır.

Unutmayınız ki çift/aile birbiriyle ilişkili ve sürekli olarak etkileşim halinde olan yegâne bir sistemdir. Bu sistemde çiftlerin problem yaşaması ilişkilerinde algı yönetimi, iletişim, partnerimizi ne kadar iyi tanıdığımız, ilişkimize yaptığımız gibi atıflar ve ilişki geçmişimize dair hafızamızın da ilişkimizi/ailemizi büyük ölçüde etkilemektedir.

Çift ve Aileler için Kurumumuzda Alınacak Hizmetler:

İletişim Sorunları

Çift/Aile içi Çatışmalar

Cinsel Terapi

Boşanma Süreci

Evliliğe Adaptasyon

Çift/Aile Döngüsündeki Değişiklikler

Ebeveynlik Rolleriyle İlgili Sorunlar

Kayıp, Yas ve Travmalar

Ergenlik Döneminde Aile Beklentileri

Ergenlik, çocukluktan yetişkinliğe geçişin ve değişimin dönemidir. Beylikdüzü çocuk psikolog olarak, bu önemli evrede ailelerin neler bekleyebileceğini anlatmak istiyorum. Ergen, çevresinin onayına odaklanır, marka tercihleri gibi konularda duyarlıdır. Aileler, maddi durumu hakkında açık iletişim kurarak anlayış göstermeli ve güçlü iletişim dinamikleri oluşturmalıdır. Beylikdüzü ergen psikoloğu olarak belirtmeliyim ki, sabır önemlidir; çünkü ergenlik geçici bir süreçtir.

Ergenlikteki Öfkenin Sebepleri

Ergenlik, bedensel ve duygusal değişimlerin yoğun yaşandığı bir dönemdir. Beylikdüzü ergen psikoloğu olarak vurgulamak isterim ki, hormonların etkisiyle duygular daha yoğun hissedilir. Ergen birey, duygularını kontrol etmekte zorlanabilir. Bu bir süreçtir ve aileler, bu dönemi anlayışla karşılamalıdır. Beylikdüzü çocuk ve ergen psikoloğu olarak, biyolojik etkenleri göz önünde bulundurarak bu süreci doğru yönetmenin önemli olduğunu belirtiyorum.

Ergenlik Döneminde Kuralların Yönetimi

Ergenlikte çocukluk kuralları etkili olmayabilir. Beylikdüzü ergen psikoloğu olarak, kuralların zamanla güncellenmesi ve çocuğunuzun düşünce ve tercihlerini anlamanız gerektiğini belirtmek isterim. Çocuğunuza nedenleriyle açıklama yaparak, kuralların esnek olabileceğini anlatmalısınız. Ancak, sınırların net olması ve çocuğunuzun seçenekleri anlaması da önemlidir.

Selin Oburoğlu - DoktorTakvimi.com